Page 7 - Demo
P. 7

   BIULETYN REKRUTACYJNY 2019
7
                                          Opłata rekrutacyjna na studia - co warto wiedzieć?
Po zakończeniu szkoły średniej każdy uczeń ma do wyboru: pójść na darmowe studia dzienne, płatne zaoczne w tej samej placówce lub płatne na uczelni prywatnej. Wiele osób wybiera tę pierwszą opcję ze względu na teoretyczny brak dodatkowych opłat. Rzeczywistość pokazała jednak, że edukacja w Polsce nie jest wcale darmo- wa. Już na samym początku rekrutacji obo- wiązkowa jest do wniesienia opłata rekru- tacyjna na studia.
Opłata rekrutacyjna na studia
Jest to płatność, którą musi wnieść każdy kandydat podczas rekrutacji na studia. Pojawia się ona w momencie, gdy wprowadzimy do systemu dane na temat naszych wyników egzaminu maturalnego. Wtedy też wybieramy kierunek studiów, na który chcielibyśmy uczęszczać. Koszt jednej specjalności jest zależny od szkoły wyższej, jednak zazwyczaj wynosi 85-150 złotych. Jeśli ktoś obawia się, że mogą go nie przyjąć na dany kierunek, ma prawo do wyboru drugiego, a nawet trzeciego. W tym przypadku warto wiedzieć jednak, że koszt rekrutacji się podwoi lub nawet potroi. Istnieje maksymalna liczba kierunków, które kandydat na studia może wybrać podczas naboru.
Najdroższe uczelnie
Najdroższe opłaty pojawiają się w szkołach z kierunkami sportowymi i artystycznymi. Przy tych drugich chętni tracą więcej pieniędzy ze względu na bardziej skomplikowany proces rekrutacji na studia. Oprócz podstawowej opłaty, każdy musi wnieść kwotę dodat- kową za wczesny etap naboru – jest on związany z prezentacją swoich prac artystycznych przed specjalną komisją.
Zwrot opłaty rekrutacyjnej
Opłaty rekrutacyjne mogą zostać zwrócone niektórym kandydatom na studia, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Osoba może liczyć na odzyskanie pieniędzy, gdy rejestracja na dany kierunek zostanie unieważniona, np. poprzez wniesienie opłaty po terminie. Zdarza się często także, że specjalność, na którą się zapisaliśmy, nie została uruchomiona ze względu na małą liczbę kandydatów na bieżący rok akademicki – w takiej sytuacji uczelnia jest zobowiązana oddać pieniądze.
Autor: Piotr Wójcik dlaStudenta.pl
Autor: Piotr Wójcik dlaStudenta.pl
 






















































































   5   6   7   8   9